Questing jako innowacja w rozwoju turystyki przyrodniczo-kul

Questing jako innowacja w rozwoju turystyki przyrodniczo-kulturowej

Nie mam firmy Szkolenia

Termin projektu

Od 23 września 2021 do 24 września 2021

Opis projektu

Zapraszamy przedstawicieli społeczności lokalnej, lokalnych grup działania, instytucji kultury oraz samorządu lokalnego do udziału w dwudniowych warsztatach questowych, podczas których utworzony będzie quest rowerowy, który w nowatorski sposób zaprezentuje lokalne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Bielska-Białej. W efekcie zostanie wypracowana trasa questu rowerowego w Bielsku-Białej, która następnie zostanie opracowana w formie graficznej i wydrukowana w języku PL I CZ.

Mikroprojekt „Questing jako innowacja w rozwoju turystyki przyrodniczo kulturowej“ jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę lepszego wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych obszaru pogranicza polsko-czeskiego w celu rozwoju lokalnego i aktywizacji turystycznej regionu. Jest również odpowiedzią na zmieniające się potrzeby człowieka w zakresie uczestnictwa w turystyce. Zidentyfikowanie i wykorzystanie lokalnego potencjału przyrodniczo-kulturowego, w celu stworzenia innowacyjnego produktu jakim są dwujęzyczne questy rowerowe (również w wersji zdigitalizowanej tzw. questy mobilne), przyczyni się do rozwoju turystyki kulturowej regionu. Powstaje w ten sposób propozycja zwiedzania dla osób zainteresowanych turystyką kulturową, poszukujących autentyczności i wyjątkowości w odwiedzanych miejscach, ciekawych historii czy wyjątkowych miejsc. Ze szlaków questingowych korzystać bowiem mogą turyści indywidualni, turyści uprawiający turystykę rodzinną, rowerową, poniekąd też przygodową, dzieci i młodzież szkolna. Wspólnym elementem jest zainteresowanie dziedzictwem kulturowym i różnorodnymi jego przejawami.

Celem projektu jest popularyzacja lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, zachęcanie turystów do zwiedzania mniej znanych obiektów i miejsc położonych poza głównymi destynacjami turystycznymi, motywowanie mieszkańców, dzieci i młodzieży do poznawania "małych ojczyzn" pogranicza polsko-czeskiego, za pomocą innowacyjnego rozwiązania, jakim są szlaki questingowe.

Projektowanie szlaków questingowych pozwala zwrócić uwagę zwiedzających na szeroko definiowane materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe. Szlaki questingowe nie tylko wydobywają i przyczyniają się do popularyzacji dziedzictwa kulturowego w mniejszych miejscowościach czy na obszarach wiejskich, ale również kierują uwagę zwiedzających poza najbardziej znane, "przewodnikowe" trasy turystyczne, do dzielnic położonych w pewnej odległości od zabytkowego śródmieścia znanych centrów turystycznych.

Forma wsparcia

Udział w warsztatach jest nieodpłatny dzięki dofinansowaniu w ramach projektu „QUESTING JAKO INNOWACJA W ROZWOJU TURYSTYKI PRZYRODNICZO-KULTUROWEJ”.

Partnerstwo:

  • Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej (PL)
  • EducationTalentCulture, z.s. Český Těšín (CZ)


Mikroprojekt „Questing jako innowacja w rozwoju turystyki przyrodniczo-kulturowej“ jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Grupa docelowa

Społeczność lokalna

Aleksandra CHRYSTOWSKA-O`SHEA
Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości, Specjalista
Patrycja WODYK
Dział Projektów i Doradztwa, Specjalista

Zainteresował Cię ten temat? Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.

Ta strona używa cookie

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zgadzam się
Polityka prywatności