Energy Circle
Mam firmę Samorząd SzkoleniaTermin projektu
Od 01 marca 2025 do 29 lutego 2028
Opis projektu
Projekt EnergyCircle (Promoting circular approaches for energy independency in business and communities) ma na celu dostarczenie konkretnych rozwiązań, które będą wspierać transformację w kierunku cyrkularnej niezależności energetycznej, opartej na długoterminowych planach.
W roku 2022 sektory strategiczne regionu Morza Bałtyckiego (BSR) doświadczyły znaczących zakłóceń w międzynarodowym obrocie energią. Gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych, inflacja oraz perturbacje w łańcuchach dostaw wywarły negatywny wpływ na przedsiębiorstwa i społeczności lokalne. W roku 2023 Parlament Europejski przedstawił plan mający na celu osiągnięcie niezależności energetycznej Europy, akcentując długoterminową perspektywę bezpieczeństwa energetycznego, określaną jako „Od sprintu do maratonu”.
Kluczowym wyzwaniem dla BSR jest deficyt długofalowego planowania opartego na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Aktualnie wdrażane interwencje mają charakter doraźny i nie uwzględniają perspektywy długoterminowej. Taka liniowa strategia prowadzi do nieefektywności, wzrostu kosztów inwestycji oraz stanowi potencjalną przeszkodę w realizacji przyszłych projektów energetycznych.
Niewystarczająca wiedza i brak narzędzi planistycznych wśród podmiotów funkcjonujących w sektorze energetycznym BSR opóźniają proces osiągnięcia niezależności energetycznej opartej na obiegu zamkniętym.
Proponowane rozwiązania obejmują:
- Metodologię Analizy Kompetencji Budowniczych: umożliwia ocenę zdolności podmiotów do pełnienia roli „budowniczych” transformacji energetycznej.
- Metodologię Planu Działania EnergyCircle (EnergyCircle Roadmap): ułatwia proces opracowywania długoterminowych planów niezależności energetycznej dla określonych grup docelowych.
Realizacja projektu EnergyCircle umożliwi regionowi BSR przejście od interwencji krótkoterminowych do strategicznego, długofalowego planowania, co zapewni stabilność i niezależność energetyczną w perspektywie przyszłościowej.
Partnerzy projektu:
- Business Development Council of Toender Municipality, Dania - Partner Wiodący
- Benet Solutions Ltd, Finlandia
- Lithuanian Innovation Centre, Litwa
- Sustainable Business Hub Scandinavia AB, Szwecja
- Creativity Works Europe, Polska
- Birzai district municipality administration, Litwa
- Zemgale Planning Region, Łotwa
- Business Fredericia, Dania
- DIGITALEUS OÜ, Estonia
- RegioVision GmbH Schwerin, Niemcy
- Tomelilla municipality, Szwecja
- City of Fehmarn, Niemcy
- Municipality of Kielce, Polska
- TARTU REGIONAL ENERGY AGENCY, Estonia
- Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Bielsku-Białej, Polska.
Oficjalna strona projektu (w języku angielskim): https://interreg-baltic.eu/project/energy-circle/
Forma wsparcia
Projekt jest współfinansowany z programu Interreg REGION MORZA BAŁTYCKIEGO.
Całkowity budżet projektu: € 2,99 mln
Dofinansowanie z EFRR dla projektu: 80% (€ 2,39 mln)
Grupa docelowa
Projekt koncentruje się na strategicznym zaangażowaniu dwóch kluczowych grup docelowych: organizacji wsparcia biznesu (BSO), w tym agencji energetycznych, oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Organizacje BSO, dysponujące specjalistyczną wiedzą w obszarze energetyki, odgrywają istotną rolę w promowaniu podejścia o obiegu zamkniętym w kontekście niezależności energetycznej przedsiębiorstw i społeczności. Będą one bezpośrednimi użytkownikami rozwiązań projektowych, a w perspektywie długoterminowej staną się kluczowymi interesariuszami w procesie wdrażania rozwiązań na szerszą skalę, inicjowanym przez organy administracji publicznej. BSO będą aktywnie uczestniczyć we wszystkich działaniach realizowanych w ramach pakietów roboczych (WP), zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz konsorcjum.
Jednostki samorządu terytorialnego, odpowiedzialne za planowanie energetyczne, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz promocję zrównoważonego rozwoju, pełnią funkcję podmiotów wdrażających, testujących i walidujących implementowane rozwiązania. Jednostki organizacyjne zajmujące się zrównoważonym rozwojem przedsiębiorstw i społeczności aktywnie uczestniczą w projekcie. Po opracowaniu rozwiązań w WP1, jednostki samorządu terytorialnego dostarczają informacje zwrotne dotyczące ich funkcjonalności, co umożliwia optymalizację projektowanych narzędzi pod kątem specyficznych potrzeb lokalnych i uwarunkowań politycznych. Informacje zwrotne od jednostek samorządu terytorialnego mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia spójności wdrażanych rozwiązań z obowiązującymi politykami i instrumentami wsparcia.
W ramach projektu przewiduje się kompleksowe zaangażowanie obu grup docelowych poprzez bezpośrednią komunikację, mentoring oraz aktywny udział w procesie testowania rozwiązań. Zakłada się, że ponad 20 instytucji BSO weźmie udział w testowaniu ROZWIĄZANIA 1, a następnie ROZWIĄZANIA 2 (EnergyCircle Roadmap), docierając do ponad 1000 podmiotów. BSO będą również świadczyć usługi mentoringowe na rzecz podmiotów zainteresowanych realizacją inwestycji energetycznych. Komunikacja i współpraca między partnerami projektu a obiema grupami docelowymi zapewni efektywne wdrożenie i adaptację rozwiązań do specyficznych uwarunkowań lokalnych, umożliwiając osiągnięcie założonych celów w zakresie zrównoważonej transformacji energetycznej