W Zespole Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Cieszynie 30 kwietnia br. odbył się Dzień Otwarty, podczas którego Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zaprezentowała stoisko FabLab, czyli Laboratorium do wydruków 3D.

Podczas spotkania można było zobaczyć możliwości zastosowania drukarek 3D w praktyce, porozmawiać o nowoczesnych technologiach wykorzystywanych przez grafików i nie tylko oraz poznać, jak w szybki sposób wykonać dowolne prototypy. Modele przestrzenne zaprezentowane podczas Dnia Otwartego wykorzystuje się w wielu dziedzinach np. przemyśle, produktach konsumenckich i elektronice, architekturze, medycynie i stomatologii, edukacji, modelach koncepcyjnych czy reklamie.

Drukowanie 3D przypomina klasyczne drukowanie z tym, że pozwala przenieść projekt z ekranu komputera do rzeczywistości. Tworzy nie tylko obraz naszego przedmiotu (zdjęcie, szkic, plan), gdyż efektem końcowym tego procesu jest sam przedmiot w trójwymiarze. Dzięki temu można w szybki sposób wykonać dowolne prototypy, które cechują się dokładnością odwzorowania, funkcjonalnością, oszczędnością (względnie niewysokim kosztem) oraz krótkim czasem realizacji.

Skala zainteresowania naszym stoiskiem FabLab ze strony odwiedzających potwierdza, iż potencjał tkwiący w nowej technologii jest naprawdę duży. Należy przypuszczać, iż rynek 3D będzie się dynamicznie rozwijał zwłaszcza w procesie indywidualizacji, czyli tworzenia skrojonych na miarę produktów np. przedmiotów codziennego użytku przyozdobionych unikalnym wzorem, napisem czy też wierną, portretową „kopią" twarzy.