W połowie października rozpoczęliśmy kolejną serię darmowych szkoleń z zakresu druku 3D i modelowania przestrzennego prowadzonych w ramach akcji pilotażowej: Community projektu FabLabNet.


Po zorganizowaniu wspólnie z Wójtem Gminy Panem Czesławem Bułką spotkań z drukiem 3D dla dzieci i młodzieży w gminie Porąbka, postanowiliśmy przedstawić możliwości jakie niesie ze sobą modelowanie przestrzenne w szkołach w naszym mieście. W odpowiedzi na listy, które wysłaliśmy do bielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, do tej pory zgłosiły się do nas cztery szkoły - przeprowadziliśmy dwie prezentacje, a kolejne dwie są w fazie przygotowań. Planujemy wysłanie kolejnej porcji listów, i mamy nadzieję, że spotkają się one z równie dużym zainteresowaniem. Na ten moment około 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 20 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych otrzymało podstawową wiedzę w dziedzinie druku 3D.


Podczas krótkich 45 min prezentacji przedstawiamy technologię druku 3D i możliwości jakie ze sobą niesie – gdzie można ją wykorzystać? Z czego można drukować? Jakie są podstawowe zasady modelowania 3D i działania drukarki? Możemy także przygotować bardziej spersonalizowane prezentacje, kładące nacisk na konkretną, wybraną przez szkołę dziedzinę – możemy skupić się bardziej na aspektach biznesowych czy handlowych lub przeprowadzić techniczną prezentację dotyczącą szybkiego prototypowania i właściwości drukarek.


Przede wszystkim jednak chcemy przybliżyć samą ideę powstania FabLab w naszym mieście. Chcemy, aby młodzież miała świadomość, że istnieje miejsce, gdzie możliwość realizacji pomysłów jest nieograniczona. Chcemy również zachęcić szkoły do wykorzystywania przestrzeni FabLab
do prowadzenia pokazowych zajęć technicznych – modelowanie, tworzenie postaci z komiksów, spinnery, case na telefon czy własne, spersonalizowane foremki na świąteczne ciastka – to wszystko i wiele więcej oferuje FabLab Bielsko-Biała.


Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat możliwości przeprowadzenia prezentacji w Państwa szkole lub są Państwo zainteresowaniu współpracą z FabLab na innym polu, prosimy o kontakt z naszym FabLab Managerem Panem Grzegorzem Michałowskim pod nr tel. 512 029 300 lub z Panią Patrycją Węgrzyn, specjalistą ds. projektów międzynarodowych pod nr tel. 33 816 91 62.

FOTOGALERIA