W dniach 10-12 października 2017 r. Patrycja Węgrzyn, specjalista ds. projektów międzynarodowych, w imieniu ARR S.A. wzięła udział w kolejnym spotkaniu projektu FabLabNet, które odbyło się we włoskim Trento. W spotkaniu uczestniczyli partnerzy, którzy realizują akcję pilotażową Community. Celem spotkania była obserwacja organizacji akcji pilotażowej dla społeczeństwa przez partnera wiodącego projektu – MUSE FabLab.


W ramach trwającej akcji Community partnerzy z włoskiego Trento zorganizowali Digital Transformation Camp – tygodniowy cykl warsztatów na temat planowania procesów transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Podstawą akcji był program mentorski, który obejmował różne kwestie związane z projektowaniem procesów i usług, a także tworzeniem prototypów potencjalnych nowych produktów, które mogą prowadzić do digitalizacji przedsiębiorstw i połączenia rzemiosła tradycyjnego z technologią cyfrową. W ramach warsztatów uczestnicy mieli także okazję do zapoznania się z nowoczesnymi modelami biznesowymi oraz ich zastosowaniem w przedsiębiorstwach, których dotyczyły case studies. Niewątpliwie pomysły i rozwiązania przedstawione przez naszych włoskich partnerów będą pomocne w dalszym rozwoju i promocji FabLab Bielsko-Biała.


W pierwszym dniu wizyty, poza udziałem w warsztatach, uczestniczyliśmy także w konferencji prasowej projektu FabLabNet, oraz mieliśmy okazję zwiedzić MUSE FabLab oraz całe Museum of Science w Trento.


Podczas drugiego dnia zobaczyliśmy Prom Facility mieszczący się w Polo della Meccatronica – innowacyjno-biznesowym hubie w Rovereto. Na powierzchni 1500 m2 znajdują się tutaj wycinarki laserowe i drukarki 3D, głównie do obróbki metalu. Szczególne wrażenie zrobiła hybrydowa maszyna, która jest frezarką do metalu działającą na pięciu osiach, która po zmianie głowicy staje się drukarką 3D drukującą z metalowego proszku, która może dodrukowywać elementy do wcześniej wyciętych przedmiotów.

FOTOGALERIA